Pozytywne szkolenie psów

Jaka Karma Dla Psa

Najlepsze karmy dla psów to takie, które psy chętnie jedzą. Jak ważną rolę odgrywa w życiu psa zbilansowana dieta nikogo nie trzeba przekonywać. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele karm suchych i mokrych, dobrze jest wiedzieć, co tak naprawdę zawierają i czy podawanie samej tylko karmy zaspokoi wszelkie potrzeby naszego psa. Producenci poszczególnych karm chwalą swoje produkty wyszczególniając wszystkie zawarte w karmie składniki, aby każdy mógł się przekonać, że lepiej już być nie może. Tylko, co z tych informacji wynika dla przeciętnego Kowalskiego? Czy informacja o zawartości białka podana na jednej etykiecie to ta sama ilość podana na etykiecie innej karmy? Podobnie jest z innymi składnikami. Przeciętny właściciel kupując karmę dla swojego psa kieruje się z reguły dwoma przesłankami, pierwsza to czy psu smakuje i chętnie zjada a druga to cena. Mając do wyboru teoretycznie taki sam skład karmy większość wybierze tę tańszą kierując się zasadą, że nie warto przepłacać skoro pies chętnie ją je. Z doświadczenia wiem, że prawie nigdy nie czytamy składu.

Producenci karm często stosują różne triki by ukryć rzeczywisty skład karmy. Jeśli podają, że karma zawiera mięso z kurczaka to piszą 'kurczak' i jest to równoznaczne z pełnowartościowym mięsem, czyli mięśniami. Natomiast, jeśli podają, że karma zawiera 'mączkę z kurczaka' to znaczy, że mięśnie i tkanki zostały poddane procesowi oddzielania materiałów rozpuszczalnych w tłuszczach od materiałów rozpuszczalnych w wodzie a następnie odseparowaniu większości wody. Proces ten jednak może zmieniać lub niszczyć enzymy i białka zawarte w mięsie. Najgorszą karmą będzie taka, która w opisie składu karmy podaje ' produkty uboczne z kurczaka'. To oznacza, że karma zawiera wszystko łącznie z głową, łapkami i wnętrznościami.

Podsumowując, aby właściwie dobrać karmę dla naszego psa trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze musi to być karma odpowiednia do wieku i wielkości psa. Po drugie należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne naszego psa, czyli czy jest to typowy ‘kanapowiec’ spędzający na spacerze kilka minut trzy razy dziennie czy jest to pies, który pracuje. Po trzecie trzeba uważnie czytać etykiety na opakowaniu pod kątem zawartości białka, tłuszczu, wilgotności oraz składników wzbogacających. Ponadto trzeba pamiętać, że wołowina jest ciężko strawna i niekiedy psy, które nie mogą spalić nadmiaru pozyskanej energii mogą zachowywać się  bardzo żywiołowo. Ponadto w trakcie szkolenia, psy mogą mieć problemy z koncentracją. Przy doborze odpowiedniej karmy trzeba również pamiętać, że niektóre psy mogą być uczulone na jakiś składnik danej karmy, więc należy obserwować zachowanie psa, jego sierść oraz uzębienie. Jeśli odbiega ono od normy, a pies nie jest chory, należy rozważyć zmianę karmy. Alternatywą może być sposób żywienia  psów  popularnie nazywany – BARF – surowe, mięso klasy I i II, zawierające mielone kości. Jedno jest pewne. Karma, która jest tania nie może być wartościowa i zaspokajać w pełni zapotrzebowania naszego psa. Dobór karmy jak i jej zmianę należy zawsze skonsultować  z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.