Pozytywne szkolenie psów

Jakiego psa adoptować?

Jakiego psa adoptować?

Psy schroniskowe można podzielić na kilka grup w zależności od tego, jaką prezentują postawę wobec ludzi.

1. 'wyluzowany’ – nic go nie rusza, nie szczeka, nie podbiega do siatki by się przywitać, najprawdopodobniej nie ma zbyt wielkiego zaufania do ludzi. Wymaga dużego wysiłku by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i odbudować zaufanie.

2. 'wystraszony’ – często próbuje atakować osoby podchodzące do siatki, jego postawa ciała mówi, że bardzo się boi ludzi i wszystkiego co obce. Wymaga konsekwentnej pracy terapeutycznej. Ten pies nigdy w pełni nie nabierze zaufania do ludzi. Zaakceptuje twoją rodzinę i najbliższych znajomych, ale w stosunku do obcych zawsze pozostanie nieufny i w sytuacji stresowej najprawdopodobniej zaatakuje, jeśli nie będzie mógł uciec. Ten typ psa często prezentuje zachowania typowe dla stresu separacyjnego.

3. ’ wojownik’ – całym sobą mówi, że nie chce mieć z nami do czynienia. Jest pewny siebie i spokojny, ale w ułamku sekundy może zaprezentować zachowania agresywne, jeśli nadal będziemy go niepokoić. Wymaga bardzo doświadczonego właściciela i pracy terapeutycznej.

4. ’ osiołek ze Shreka’ – skacze na siatkę jak osiołek, gdy chciał by Shrek go wybrał. Całym sobą mówi ’ weź mnie, weź mnie’. Zamaszyście macha ogonem, liże nadstawianą rękę, chce by go głaskać, chętnie położy się na grzbiecie. Ten typ psa jest najłatwiejszy do adopcji,  gdyż nie sprawia większych kłopotów wychowawczych, jeśli postępuje się z nim konsekwentnie od samego początku.

 Jeśli zdecydujesz się na psa a nie potrafisz ocenić jego charakteru poproś o pomoc. Ty unikniesz kłopotów a pies kolejnego stresującego przeżycia.