Pozytywne szkolenie psów

Koprofagia

Koprofagia

Czasami w trakcie konsultacji właściciele nie wiedzą jak poruszyć wstydliwy z ich punktu widzenia temat jakim jest koprofagia, czyli zjadanie odchodów. A nie ma się czego wstydzić, gdyż kilkanaście tysięcy lat temu pierwsze tak zwane 'udomowione ' psy żyły na obrzeżach ludzkich osad i żywiły się odpadkami i ludzkimi odchodami. W odchodach znajduje się mnóstwo mikroelementów, które nie zostały do końca strawione, więc z punktu widzenia psa są w pełni wartościowym, darmowym posiłkiem. Dlaczego 'niektóre' psy tak się zachowują? 'Niektóre' to te biegające luzem. Na smyczy nie mają szans, bo właściciel natychmiast je upomina. Ale zostawcie psa samego bez kontroli a przekonacie się, że nawet najedzony, zdrowy pies czasami nie pogardzi 'darmowym' posiłkiem. Otóż przyczyny takiego zachowania bywają różne. Najczęściej jest to zaburzona flora bakteryjna i brak witamin oraz mikroelementów po przebytej chorobie lub stosowaniu nieodpowiedniej karmy. Częstą przyczyną jest również stres związany np. z karceniem psa, gdy ten załatwił się w domu. Skoro 'kupa' jest przyczyną kary to lepiej się jej pozbyć. Z czasem taki stan rzeczy niezauważony przez właściciela staje się nawykiem i pies zjada wszystkie napotkane 'kupy'. Jeśli nie znamy pochodzenia psa to przyczyną koprofagii może być fakt nieprawidłowej socjalizacji i złych warunków żywieniowych, kiedy najsłabsze szczenię dożywiało się odchodami. Dość często suki w okresie ciąży mają tendencje do tymczasowego zjadania odchodów.

Aby wyeliminować takie zachowanie naszego psa można :

– tak aranżować spacery by pies nie miał możliwości zjedzenia odpadków czy odchodów

–  kontrolować  psa przy pomocy smyczy i kagańca

– podawać suszone żwacze wołowe,żółtko, odrobinę jogurtu naturalnego lub actimelu co drugi dzień jeśli pies nie jest na nie uczulony.

– podać psu tabletki zawierające drożdże [Salvical]  lub preparaty Lakcid czy Lacidofil po konsultacji z lekarzem weterynarii

– zbadać krew i kał

Jeśli wyżej wspomniane zabiegi nie przyniosą rezultatu przyczyna może tkwić w psychice psa. Wówczas należy poprosić o pomoc behawiorystę.