Pozytywne szkolenie psów

Poadopcyjne ABC

Poadopcyjne ABC

1.  Każdy pies potrzebuje kontaktu z ludźmi i psami, poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, które powinien zapewnić mu właściciel. Ponadto trzeba mu zagwarantować możliwość spełniania potrzeb adekwatnych dla danej rasy oraz ustalić zasady postępowania z psem, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Jeśli mu czegoś nie wolno to od samego początku. Pies, który wie, czego się od niego oczekuje jest spokojniejszy i bardziej stabilny emocjonalnie, po prostu będzie się czuł komfortowo.

2. Po przyjściu do domu pies z pewnością będzie bardzo zestresowany podróżą, nowym miejscem, zapachami, dźwiękami i osobami, dlatego przez kilka dni pozwól mu odpocząć i zrelaksować się. Ustaw jego legowisko w miejscu,  gdzie będzie się czuł bezpieczny i nie niepokój psa w tym miejscu. Jego legowisko to jego azyl. Nie przywołuj psa do siebie na siłę, alenagradzaj każde jego samoistne podejście.  Ustal karmę i stałe pory karmienia psa oraz zapewnij stały dostęp do wody. Postaraj się by pierwsze wrażenia w nowym otoczeniu były pozytywne.

3. Pamiętaj, że psy niczego nie robią na złość. Jeśli zdarzy mu się załatwić w domu, nadmiernie szczekać, zignoruj go, w żadnym razie nie krzycz na psa gdyż prawdopodobnie i tak nie będzie wiedział za co. Nigdy nie zmuszaj psa do zrobienia czegoś na co nie ochoty. Postaraj się go przechytrzyć, by sam chciał to zrobić.

4. Zapewnij swojemu psu oraz ludziom bezpieczeństwo, wyprowadzaj psa na smyczy lub lince na tyle długiej by pies mógł swobodnie załatwiać swoje potrzeby.  Nigdy nie stosuj kolczatki,  łańcuszka zaciskowego czy obroży elektrycznej. Wybierz miejsce gdzie nie będzie zbyt wiele bodźców, które mogą rozpraszać psa. Zawsze nagradzaj psa, gdy podejdzie do ciebie.

5. Psy wzięte ze schroniska często źle znoszą rozstania z właścicielem i mogą zachowywać się destrukcyjnie – niszczyć przedmioty jak również uszkadzać własne ciało, wyć lub nadmiernie szczekać. W takim wypadku niezbędna jest konsultacja behawioralna.