Pozytywne szkolenie psów

Endo i Konor

Endo i Konor

Hurra! Będziemy mieli psa! Albo od razu dwa psy 🙂
Jakże moja radość z posiadania słodkich, kosmatych kulek szybko prysnęła, gdy tylko okazało się, że nasze pupile nie zostały nauczone w hodowli dobrych manier. Wyobraźcie sobie dwa psy o nie małych pęcherzach, które sikały i kupały na zmianę po całym domu. Koszmar!
Na szczęście nasz znajomy polecił nam „Psie Ranczo” w Gralewie. Pierwsze spotkanie było… trudne. Dla mnie jako właścicielki oczywiście, bo najpierw dostałam reprymendę, że w ogóle dlaczego na psa podnoszę głos? Przecież pies nie jest głuchy i nie trzeba do niego wrzeszczeć. Potem  uświadomiłam sobie, jak niewiele wiem o wychowaniu psa, mimo iż przez całe dzieciństwo zawsze miałam w domu jakiegoś psa i wydawało mi się – podkreślam, że wydawało mi się – w miarę ułożonego. Przysłowiowa szczęka mi opadła, gdy po 15 minutach nasze szczeniaki reagowały na swoje imię i wykonywały polecenia. Od tego czas przy ogromnej pomocy Kasi wzięliśmy się do pracy, aby móc bez problemu dogadać się z naszymi chłopakami, zrozumieć ich zachowanie i potrzeby. Nie ukrywam, że czasami miałam wątpliwości, co do pewnych metod, ale szybko dochodziłam do wniosku, że Państwo Bruzdewicz faktycznie mają rację. Dziś po ponad roku nauki jesteśmy już mądrzejszymi właścicielami psów. Nie wiemy jeszcze wszystkiego i ciągle się uczymy, ale często słyszymy od znajomych słowa uznania, że nasze pieski są tak dobrze ułożone. Co prawda zdarza się jeszcze, że to psy wychodzą ze mną na spacer, ale pracujemy nad tym 🙂
Wszystkim, którzy mają lub będą  mieli psa i chcą ułożyć sobie dobre relacje z czworonogiem polecam  Psie Ranczo. Zawsze odbiorą telefon i dadzą dobrą radę, czy to w zakresie zachowania, zdrowia, czy żywienia psa.
Teraz czas na naszego kota 🙂 W tym też są dobrzy.

Joanna właścicielka Szwajcarskiego Psa Pasterskiego i Appenzellera